Binalarda Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi
Binalarda Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi

ENERJİ VERİMLİLİĞİNİN ARTIRILMASI KONUSUNDA YENİ BİR ADIM DAHA ATILDI

02 Ekim 2015
ENERJİ VERİMLİLİĞİNİN ARTIRILMASI KONUSUNDA YENİ BİR ADIM DAHA ATILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, enerji verimliliğinin artırılması konusunda yeni bir adım daha attı ve “Binalarda Enerji Verimliliğininin Artırılması için Teknik Yardım Projesi” ni hayata geçirdi.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortak finanse edilen ve 24 ay sürmesi planlanan “Binalarda Enerji Verimliliğinin Artırılması için Teknik Yardım Projesi” nin Açılış Konferansı 1 Ekim 2015 Perşembe günü, Anadolu Hotels Downtown Ankara’da gerçekleştirildi.

Konferansa ev sahipliği yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürü Selami Merdin, proje ile yeni inşa edilecek binaların daha iyi tasarlanması ve mevcut binaların ihtiyaç ve tipoloji analizlerinin ardından iyileştirme kriterlerinin oluşturulmasıyla binalarda enerji verimliliğinin artırılmasının amaçlandığını kaydetti. Ülkelerin ekonomik ve sosyal açıdan kalkınmasında enerjinin önemli bir unsur olduğunu belirten Merdin, proje ile ekonomik kazanç; iklim değişikliğine ve enerji tedarik güvenliğine de olumlu katkı sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

Konferans, yerel ve yabancı uzmanların sunumları ve gerçekleştirilen çalıştayların ardından sona erdi.

T.C. Başbakanlık Hazine Müşteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından ihalesi yapılan ve yönetilen projenin bütçesi 3 Milyon 333 bin 500 Avro. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ve ana faydalanıcısının Çevre ve Şehirclik Bakanlığı olduğu proje, NİRAS liderliğindeki Konsorsiyumun teknik desteği ile yürütülüyor.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır